Відділення фізичної та реабілітаційної медицини

Реабілітація після COVID-19: рекомендації для пацієнтів

Ці рекомендації були створені співробітниками Відділення Реабілітаційної медицини Медичного центру Ірвинга при Колумбійському університеті та Медичного центру Вейла Корнелла.

Перекладено та адаптовано членами мультидисциплінарної реабілітаційної команди

Відділення Фізичної та Реабілітаційної Медицини

КНП «Міська клінічна лікарня №4» Дніпровської міської ради.

   Метою рекомендацій є надання інформації з реабілітаційних заходів, а саме, як прискорити одужання від COVID-19 за допомогою роботи м’язів, які задіяні в процесі дихання, та м’язової сили верхніх та нижніх кінцівок. Також звертаємо Вашу увагу на важливість оптимального сну та харчування.

   Ми цінуємо можливість приймати участь в турботі про Вас та бажаємо скорішого одужання.

     Дихальні вправи

   При одужанні від інфекції, яка вражає легені виникає потреба в зміцненні м’язів завдяки яким ми дихаємо. До таких м’язів відносяться діафрагма та міжреберні м’язи.

   При виписці з лікарні купіть собі пристрій (напр. дихальний тренажер TRI-BALL Rabir), який допоможе зміцнити дихальні м’язи, а також збільшити об’єм легень. Конструкція пристрою дозволить робити повільні глибокі вдохи, як при позіханні.

   Вам слід використовувати дихальний тренажер від 15 хв до години часу протягом дня, починаючи з 3 сеансів по 5 хв., продовжуючи до 4 сеансів по 15 хв. Збільшувати по часу навантаження та кількість сеансів можна тоді, коли мінімальне навантаження буде здаватись дуже легким.

     Як використовувати тренажер:

  1.    Сядьте на стілець або на край ліжка, помістіть тренажер перед обличчям, зробіть видих без зусилля. Помістіть загубник в ротову порожнину та затисніть щільно губами;
  2.    Зробіть вдих повільно та глибоко, кульки в тренажері почнуть підніматись, добре коли піднялись всі 3. Якщо ні, не турбуйтесь, настане час і у Вас вистачить сили в легенях досягти максимуму. Видих робіть також повільний в пропорції до вдиху 1:2
  3.    Відпочиньте декілька секунд, так зробіть 10 дихальних рухів. Після кожних 10 рухів прокашляйтесь, щоб впевнитись, що легені є чистими.

     Психічне здоров’я

   Підтримуйте регулярні соціальні взаємодії під час самоізоляції. Використовуйте телефонні дзвінки, відео дзвінки або соціальні мережі, щоб підтримувати зв’язок з сім’єю та друзями.

   У Вас може виникнути почуття жалю, образи, самотності, безпорадності та депресії. Признайте, що такі почуття природні після того, що Ви пережили і що Вашої вини в цьому немає.

   Притримуйтесь здорової дієти, виконуйте вправи, надані в цих рекомендаціях, достатньо спіть - це покращить Ваш зовнішній вигляд та самопочуття.

   Багатьом людям з таких обставин потрібна емоційна підтримка, зверніться до професійних психологів.

   Візьміть собі за мету спати не менш ніж 7 годин в нічний час.

   Виконуйте вправи в денний час так, щоб ввечері Ви були втомлені.

   Не пийте каву після обіду. Дія кофеїну може бути пролонгована, що може завадити засинанню та глибині сну.

   Уникайте споживання алкоголю, так як він скорочує швидку фазу сну, а також викликає нічні пробудження для сечовиділення.

   Уникайте ультрафіолетового опромінення, хоча б, за 1 годину до сну: включайте нічний режим на телефоні або ноутбуці та виключайте телевізор.

   Спробуйте розслабитись, якщо не вдається, спробуйте напружити всі м’язи тіла на 5 секунд, та знову розслабитись і так 5-7 разів.

   Дозвольте свідомості прийти в стан спокою.

   Старайтесь лягати спати та пробуджуватись в один і той же час. Старайтесь не лежати в ліжку вдень, а також уникайте денного сну.

     Передмова до комплексу вправ

   Легенева реабілітація — це комплекс вправ, який допоможе зменшити задишку, збільшить властивість переносити фізичне навантаження та покращить якість життя. До таких вправ відносяться дихальні вправи, які допоможуть зміцнити м’язи грудної клітини, та вправи для зміцнення м’язів, націлені на збільшення м’язової маси та сили, які могли виникнути під час довгострокової госпіталізації.

   Вправи в домашніх умовах можуть бути такими ж ефективними, як і з спеціалістами в лікарні. Лікар фізичної та реабілітаційної медицини та фізичний терапевт можуть допомогти Вам в створенні програми реабілітації, а фізичний терапевт допоможе у її виконанні по відеозв’язку.

   Якщо Ви відчуваєте невпевненість в правильності виконання вправ обсудіть це з лікуючим лікарем, або з лікарем фізичної та реабілітаційної медицини, або з фізичним терапевтом. Ці вправи для індивідуального призначення, тому при невпевненості не слід їх використовувати.

   Хода. Під час відновлення ми рекомендуємо ходу, це покращить загальний стан та підвищить витривалість до фізичних навантажень.

Тиждень 1: по 5 хвилин   * 5 разів на день.

Тиждень 2: по 10 хвилин * 3 рази на день.

Тиждень 3: по 15 хвилин * 2 рази на день.

   Темп ходи треба визначити самостійно, головна рекомендація, що задишка під час ходи дозволяє розмовляти.

   Позиціонування. Довге перебування в положенні лежачи на спині може призвести до втрати м’язового тонусу та до інших медичних проблем. Ми рекомендуємо знаходитись в положенні сидячи з прямою спиною, стільки, скільки зможете протягом дня, ходіть по своєму житлу, регулярно змінюйте положення тіла. Спробуйте відпочивати лежачи на животі з підкладеною під живіт подушкою, в цій позиції краще розкриваються різні частки легень.

   Моніторинг. Можливо Ви купили собі пульс-оксиметр. За допомогою цього пристрою можна відслідковувати частоту серцевих скорочень (ЧСС) та рівень насиченості киснем периферичної крові під час якоїсь діяльності та виконання вправ. Перевіряйте та записуйте свої показники ЧСС та сатурацію (в кінці даного документу ви побачите приклад щоденника фізичної активності) для відстеження реакції вашого організму на фізичні вправи. Якщо ви можете говорити, більш за все, ви не відчуваєте перенавантаження. Нормальний рівень сатурації складає 96-100%, він не повинен падати нижче 88% під час виконання вправ. Якщо ви спостерігаєте, що рівень сатурації впав нижче 88% припиніть виконувати вправи та відпочиньте.

 

     Запобіжні заходи при виконанні вправ

   Починайте програму вправ після виписки зі стаціонару, упевнившись, що у вас немає підвищеної температури.

   Припиняйте виконання вправ після того, як відчули біль за грудиною, прискорене серцебиття, запаморочення, різку слабкість.

   Якщо в приміщенні з вами є ще люди, виконуйте вправи в масці.

   Більше інформації ви знайдете в матеріалах YouTube, посилання на які є в кінці документу.


Інструкція до фізичних вправ

Загальні інструкції

  • 8 вправ кожної фази повторюються, але з часом збільшується час виконання вправ.
  • Виконуйте вправи із використанням пульс-оксиметру та слідкуйте за ЧСС та сатурацією. Ваше завдання – виконувати кожну вправу будь-якої фази на рівні сатурації вище 88%, тож перевіряти рівень сатурації потрібно часто. Припиніть заняття, якщо рівень сатурації впав нижче 88%. Записуйте свій рівень сатурації та ЧСС до Щоденника фізичної активності.
  • Виконуйте вправи з телефоном поблизу, або коли вдома хтось є на той випадок коли в період тренування ваш стан погіршиться.

   Для виконання вправ вам потрібні – пульс-оксиметр, дихальний тренажер, стілець, рівна стійка поверхня для підтримки рівноваги, (наприклад стіл).

Фаза 1

   Між вправами робіть перерви для відпочинку. Виконуйте цикл вправ від початку до кінця один раз та повторюйте цикл до 4 разів на день. Як варіант, виконуйте тренування з перервою 2-3 години загалом. Кількість тренувань - 4. Кількість заходів - до чотирьох.

Виконуйте цикл вправ 7 днів без перерви.

Фаза 2

   Між вправами робіть перерви для відпочинку. Виконуйте цикл вправ від початку до кінця два рази та повторяйте цикл до 2 разів на день. Як варіант, виконуйте одне тренування вранці, друге після обіду.

Виконуйте цикл вправ 3 дні без перерви.

Четвертий день - відпочинок від тренувань.

Фаза 3

   Між вправами робіть перерви для відпочинку. Виконуйте три цикли вправ без перерви до 2 разів на день. Як варіант: виконуйте один підхід з 3 циклів зранку, другий після обіду.

Виконуйте цикл вправ 3 дні без перерви.

Фаза 4

   В кінці другого тижня ви можете перейти до виконання вправ, що представлені на відео на YouTube за посиланням:

Легенева реабілітація (англійською) - http://youtu.be/PG3ThYK-bsE


Комплекс вправ

1 Діафрагмальне дихання

 Прийміть вихідне положення – лежачи на спині, під головою подушка, подушка під колінними, або зігніть коліна. Одну руку покладіть на груди, другу на живіт.

Робіть глибокий вдих носом, причому повинні підніматись і грудна клітина, і живіт; видих ротом.

Дихайте таким чином протягом 1 хвилини.

Далі відпочинок 30 секунд.

2 Вправи з дихальним тренажером

   Вихідне положення - сидячи прямо, плечі відведені максимально назад, грудна клітина розвернута. Зробіть повний видих, потім з допомогою дихального тренажеру максимальний вдих для підняття кульок, потім повільний видих в пропорції 1:2. Продовжуйте протягом 1 хв.

Далі відпочинок 30 секунд

Час виконання 5 хвилин

3 Присідання

   Спочатку підсуньтесь до краю стільця. Далі нахиліть корпус вперед з витягнутими вперед руками і встаньте з цього положення. Опустіть руки донизу, як встанете. Використовуйте руки, як противіс – витягайте перед собою, коли сідаєте. Продовжуйте вставати та сідати на протязі 30 секунд в комфортному для вас темпі.

Відпочивайте в положенні сидячи 30 секунд.

Час виконання 30 секунд

4 Кроки на місці

   В положенні стоячи підніміть коліно, зафіксуйте его в цьому положенні на 2 секунди, далі опустіть та повторіть то ще з іншого боку. Для рівноваги та безпеки спирайтесь одною або двома руками на стілець. Продовжуйте вправу змінюючи ноги протягом 30 секунд.

Відпочивайте в положенні сидячи 30 секунд.

Час виконання 30 секунд

5 Махи руками в положенні сидячи

   В положенні сидячи розташуйте руки, як показано на фото зліва, великі пальці рук повинні «дивитись» в бік карману з протилежного руці боку. Підніміть вверх руки, розводячи їх в сторони та повертаючи долоні в бік обличчя, трошки нахилившись назад. В кінці руху великі пальці повинні «дивитись» назад. Верніть руки в вихідне положення та повторіть.

Продовжуйте на протязі 30 секунд.

Відпочиньте 30 секунд.

6 Підйом на носки

   В положенні стоячи підніміться на носки декілька разів якнайвище. Затримайтесь в цьому положенні на 2 секунді. Контролюйте рух опустіть п’яти на підлогу.

Повторюйте рух вверх та вниз на протязі 30 секунд.

Відпочиньте 30 секунд.

Час виконання 30 секунд

7 Боковий приставний крок

   Встаньте прямо. Зробіть крок в бік. Приставте другу ногу. Зберігайте рівновагу. Слідкуйте за правильним положенням тіла та диханням.

Пройдіть приставним кроком близько 5 кроків в один бік, потім повторіть також кроки в інший бік та іншою ногою.

Продовжуйте йти приставними кроками в один бік на протязі 30 секунд. 

Час виконання 30 секунд

8 Віджимання від стіни

   Станьте у вихідне положення – опирайтесь руками в стіну, лікті та корпус випрямлені. Повільно зігніть лікті приближаючи тулуб до стіни.

Потім повільно відштовхніть себе від стіни. Руки не повинні підійматись вище рівня плечей.

Повтерюйте вправу протягом 30 секунд.

Відпочівайте 30 секунд.

Вітаємо! Ви впорались!

Відпочивайте та слідкуйте за питним режимом!!!

Додаткові посилання на відео на YouTube

   У відео за посиланням представлені додаткові вправи, які для вас можуть бути корисними.

   Будь ласка виконуйте самостійні вправи обережно! Будь ласка припиніть виконання вправ, коли відчуєте слабкість, запаморочення, біль за грудиною, прискорене серцебиття, головокружіння, спробуйте критично оцінити свій стан та при необхідності звернутись до свого сімейного лікаря, а також до лікаря фізичної та реабілітаційної медицини, або фізичного терапевта для визначення курсу подальшої реабілітації.

 

Верхня частина тіла, англійською: https://youtu.be/o7ulS3B9pnY

Вправи для зміцнення рук, англійською: https://youtu.be/uZY3Y00awQw

 

Вправи для нижньої частини тіла:

-         Введення: https://youtu.be/aP7kB6W78Yw

-         Лежачи на спині. Начальний рівень: https://youtu.be/FMgTN78Uf6E

-         Лежачи на спині. Середній рівень: https://youtu.be/dFdsji_YPGU

-         Лежачи на спині. Просунутий рівень: https://youtu.be/5GyFTphhA7Y

-         Сидячи: https://youtu.be/vcfHr0UrYR4